- اخبار و رویداد ها

مقاله : آینده پژوهی پسا کرونا تا سال 2030 میلادی: محبوبه افسری – قربان محمد پورقاز

نویسندگان : محبوبه افسری – قربان محمد پورقاز

چکیده :

در جنگ جهانی اول و دوم همگان گمان می کردند که دوره آخرالزمان است. اما پس از این جنگ ها ، که کشتار آن را حتی قرون وسطی هم به خود ندیده است، کشور های اروپایی  و امریکایی وارد رشد اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و صنعتی شدند . و آنجا بود ،  نظم جهانی بار دیگر تعریفی تازه  را از خود نشان داد ، اروپای ستم دیده در دوره کمونیسم و جنگ های اول و دوم ، چنان با قدرت پیش رفت ، که امروز عمده کشورهای آن ، از اقتصاد و سرمایه خوب بهرمند هستند ، مثال واضح آن آلمان، فرانسه و انگلیس است ، که با ظهور اتحادیه اروپا و تشکیل سازمان های بین المللی کشورهای قاره سبز را به سطح بالا کیفی زندگی  رساندند.

روی دیگر سخن این است ، که در جهان پساکرونا ،  به نظر می رسد ، که کشورهای صنعتی با رهبری آمریکا احتمالا دیگر صنعتی نباشند ،  یا برد با  دولت کشوری باشد که  برنامه های جامع برای آینده پژوهی مدیریت تحقیق وتوسعه سلامت برای مردم سرزمینشان  داشته باشند .

          مدیریت  تحقیق و توسعه سلامت (R&D manager in healthcare): متخصصی که ارتباط میان تحقیق، تشخیص، درمان و پیشگیری را فراهم می‌آورد و برنامه‌های همکاری و پروژه‌های مشترک را مدیریت  می‌کند.

در کنار هم قرار دادن تیمی از دانشمندان، مهندسان، پژوهشگران ، محقین و طراحان و متمرکز ساختن آن‌ها بر محقق ساختن ،  ایده‌های نو   بالقوه  ، و هماهنگ‌سازی میان کل فرایند اشتراکی وظیفه اوست .

این پژوهش با یک روش توصیفی تحلیلی در صدد بررسی و ارزیابی موقعیت جمهوری اسلامی ایران  پسا کرونا در        عرصه های بین المللی می باشد. چگونگی توافق مجامع جهانی  برآینده پژوهی مدیریت  تحقیق و توسعه سلامت  ، و  چه تاثیری بر روی برنامه های  اقتصادی ،  اجتماعی ، فرهنگی و … ایران خواهد داشت ؟  . نویسندگان  براین باور است آینده پژوهی                       مدیریت تحقیق و توسعه سلامت  تا همین جای کار برای ایران شرایط و امتیازات جدیدی را در عرصه های اقتصادی ،  اجتماعی ، فرهنگ و …   به همراه خواهد داشت ،  که این شرایط حتی باعث ارتقای موقعیت و جایگاه منطقه ای جمهوری اسلامی ایران در عرصه ها بین المللی  خواهد شد .

.

واژگان کلیدی : مدیریت – تحقیق وتوسعه – سلامت –  پساکرونا –  2030 میلادی – آینده پژوهی

بازدید: 148

درباره ما قربان محمد پورقاز

مشاهده تمام پست ها قربان محمد پورقاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *